Nenechte si zkazit léto mykózami !
S přibývajícím pěkným počasím se už většina z nás stále více těší na báječnou dovolenou u vody. Mezi námi je ale i nemálo těch, které pociťují obavy, zda jim krásné chvíle zase nezkazí opakované vaginální i kožní mykózy. Právě teď je čas myslet na to, jak se chránit před tímto úporným a nepříjemným onemocněním.
Mykózu vyvolávají kvasinky (hlavně druh Candida albicans), které se běžně vyskytují v pochvě některých žen. Samy o sobě ještě nemusí vést k onemocnění.
Mykózy se dají do pohybu až kvůli porušení rovnováhy na poševní sliznici, takže infekce má ideální podmínky ke svému rozvinutí. Podpořit ji mohou některé faktory, jako je užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také stres.
Příznaky nemoci
Příznaky většinou nepřehlédnete. Pokud onemocníte vaginální mykózou, bude vás v intimních partiích svědět a pálit, ucítíte bolest při pohlavním styku i při močení.
Do lékárny
V lékárně si můžete zakoupit volně prodejné přípravky, jako jsou vaginální čípky, tabletky např. Gynimun a mastičky (Vitagyn C) , které se užívají preventivně, víte-li například, že budete trávit čas v rizikovém prostředí.
Po každém sexuálním styku byste se měly osprchovat (Lactacyd) protože tehdy se mění kyselost pochvy. V teplých dnech byste neměly oblékat těsné džíny, ale raději vybírat bavlněné kalhoty.Po koupání je třeba se pečlivě osušit, obzvlášť plavete-li v přehradě nebo rybníce. Prostě tam, kde se daří bakteriím.
Na toaletě byste se měly utírat směrem k řitnímu otvoru a platí pravidlo – čím méně parfemace a chemie, pokud jde o toaletní papír tím lépe. Po vykoupání si ihned vyměňte tampon, který podle odborníků nasákne všechny nečistoty z vody a přenese je do pochvy.
Pozor, mnoho žen má mylnou představu, že vezme-li si tampon do špinavé vody, bude ušetřeno infekce.
Jak už bylo řečeno, hygiena je v pořádku, ale nic se nemá přehánět. Časté mytí narušuje přirozené prostředí pochvy.
Způsoby léčby
Mykózu lze léčit čípky, mastmi nebo tabletami souhrnně označovanými jako antimykotika. Tyto prostředky jsou určeny pro léčbu akutního onemocnění. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech jsou zpravidla bez obtíží.
Problémem ale je, že samotné vyléčení mykózy nedokáže zabránit jejímu častému opakování. Samozřejmě je i přes tuto podpůrnou léčbu zapotřebí v létě dodržovat nezbytná hygienická i další opatření, aby se možné riziko vzniku vaginálních mykóz snížilo na minimum.
KOŽNÍ MYKÓZY
Infekční onemocnění kůže způsobená plísněmi, nejčastěji kvasinkami či dermatofyty. Mohou se objevit kdekoli na těle, nejvíce však vznikají mezi prsty na nohou, na chodidlech, rukách, v podpažích či ve vlasech. Prospívá jim vlhko a teplo, což se promítá také do míst nákazy. Snadno se přenášejí použitím stejného předmětu (ručníku, manikúry) či ve vlhkých veřejných prostorách (bazény, posilovny, šatny). Infekční jsou i odloupnuté šupinky kůže, a to ještě několik měsíců po odloupnutí.
Příznaky onemocnění
Plísňová kožní onemocnění (mykózy) se projevují svěděním, pálením a zarudnutím. Kůže může být suchá, případně se na ní mohou objevit puchýře či šupinky. Mykózy nejčastěji vznikají mezi prsty na nohou, na chodidlech, rukách, v podpažích či ve vlasech.
Léčba
Mykóza se léčí antimykotiky ve formě tablet,mastí ( Fungicidin), krémů (Canesten) a roztoků (Canespor). Mnohá z nich jsou dostupná i bez lékařského předpisu. Základem úspěšné léčby je však její včasné zahájení a při podezření je proto vždy vhodnější konzultovat svůj stav co nejdříve s odborníkem. Lékaře vyhledejte rozhodně v případě, že se váš stav po použití volně prodejných léků do 2 týdnů nezlepší nebo dokonce zhorší.
Rizika neléčení mykózy
Pokud není mykóza včas rozpoznána a léčena, v první řadě se proces léčby prodlužuje a zvyšuje se šance opakování nemoci. Plíseň se může snadno rozšířit na další místa na těle a poškodit celistvost kůže. V případě nehtové mykózy může dojít k poškození nehtového lůžka a odtržení nehtu. Nemocí navíc snadno nakazíte ostatní.
Obvyklá medikace
Mykóza se léčí antimykotiky ve formě tablet, mastí, krémů a roztoků. Tyto léky zabraňují růstu a množení plísně.
Na našem blogu www.lekarnatypos.cz nejdete vše na léčbu i prevenci MYKÓZ.
Nejnovější články
-
Nenechte si zkazit léto mykózami !
S přibývajícím pěkným počasím se už většina z nás stále více těší na báječnou dovolenou u vody. Mezi námi je ale i nemálo těch, které pociťují obavy, zda jim krásné chvíle zase nezkazí opakované vaginální i kožní mykózy. Právě teď je čas myslet na to, jak se chránit před tímto úporným a nepříjemným onemocněním.
-
Co si sbalit na dovolenou?
Kdo je připraven, není překvapen. A co se dovolené týče, je lepší se připravit opravdu důkladně, aby nám náhlá zdravotní komplikace úplně nezkazila kýžené dny volna.