Repelenty

Komáři, klíšťata a další obtížný hmyz přenáší celou řadu nebezpečných chorob (malárie, žlutá zimnice, klíšťová encefalitida, borelióza). Chuť na hostitele může parazitovi zkazit repelent.

Repelenty

 

S jarem se neprobouzí jen příroda, ale i obtížný hmyz a klíšťata. Jak se před “nájezdem” vyhladovělých parazitů nejlépe chránit?

 

Repelenty

 

Komáři, klíšťata a další obtížný hmyz přenáší celou řadu nebezpečných chorob (malárie, žlutá zimnice, klíšťová encefalitida, borelióza). Chuť na hostitele může parazitovi zkazit repelent.

Repelenty, nebo také látky s repelentním účinkem, jsou látky, které se aplikují na kůži, oděv, povrch a jsou schopné odpuzovat hmyz a členovce.

 

DEET (diethyltoluamid)

Nejčastější a nejúčinnější repelentní látka. V repelentních přípravcích se používá v koncentracích od 10 do 30 %. Odpuzuje komáry, klíšťat, muchničky a další obtížný hmyz. . Čím vyšší koncentrace DEET, tím delší repelentní účinek.

Lze aplikovat na oděv i kůži. Může způsobovat podráždění kůže a nesmí se aplikovat na poraněnou pokožku. Je doporučeno přípravky s obsahem DEET smývat, pokud už není potřeba jeho účinek. Není vhodný pro děti do dvou let. Může rozpouštět plasty a syntetické materiály. 

 

Icaridin (picaridin)

Účinnost je srovnatelná s DEET. Není tak dráždivý. Odpuzuje komáry, klíšťata a další druhy hmyzu. Lze aplikovat na kůži i oděv. Používá se v koncentracích do 30 %. Nerozpouští plasty a syntetické materiály. 

Často se kombinuje s DEET kvůli zlepšení účinnosti. 

 

IR3535 

Nedráždí pokožku, proto je používán v repelentech pro děti a osoby s citlivou pokožkou. 

Působí proti komárům, klíšťatům i jinému hmyzu. Používají se nižší koncentrace od 7 do 20 %.

 

Přírodní repelentní látky

 

Některé rostlinné silice mají repelentní účinek. Éterické oleje poskytující ochranu před komáry a klíšťaty jsou citronelový (Cymbopogon nardus), eukalyptový (Eucalyptus citriodora), geraniový (rod Pelargonium) a hřebíčkový (Syzygium aromaticum). Dále pak silice z máty, bazalky, pačule, borovice a cedru. 

Tyto vonné repelenty mají proměnlivou dobu účinku (nemohou se rovnat se syntetickými repelenty), mohou způsobovat alergické reakce, nejsou vhodné pro velmi malé děti. 

Přesto jsou vhodnou a pro životní prostředí netoxickou variantou. 

 

V současnosti je na trhu celá řada různých repelentů v různých formách. Existují třeba i repelentní náramky. Impregnační repelenty, které mají až měsíční účinek a mimo repelentního účinku působí i jako insekticid (hubí hmyz).

Při výběru správného repelentu bychom měli zvážit, pro koho je repelent určený (děti, dospělí), do jaké lokality ho potřebujeme (tuzemsko, exotické země) a jak dlouhý účinek od něj očekáváme. 

Zákaznická linka (+420) 778 437 811