Repelenty
Komáři, klíšťata a další obtížný hmyz přenáší celou řadu nebezpečných chorob (malárie, žlutá zimnice, klíšťová encefalitida, borelióza). Chuť na hostitele může parazitovi zkazit repelent.
Repelenty
S jarem se neprobouzí jen příroda, ale i obtížný hmyz a klíšťata. Jak se před “nájezdem” vyhladovělých parazitů nejlépe chránit?
Repelenty
Komáři, klíšťata a další obtížný hmyz přenáší celou řadu nebezpečných chorob (malárie, žlutá zimnice, klíšťová encefalitida, borelióza). Chuť na hostitele může parazitovi zkazit repelent.
Repelenty, nebo také látky s repelentním účinkem, jsou látky, které se aplikují na kůži, oděv, povrch a jsou schopné odpuzovat hmyz a členovce.
DEET (diethyltoluamid)
Nejčastější a nejúčinnější repelentní látka. V repelentních přípravcích se používá v koncentracích od 10 do 30 %. Odpuzuje komáry, klíšťat, muchničky a další obtížný hmyz. . Čím vyšší koncentrace DEET, tím delší repelentní účinek.
Lze aplikovat na oděv i kůži. Může způsobovat podráždění kůže a nesmí se aplikovat na poraněnou pokožku. Je doporučeno přípravky s obsahem DEET smývat, pokud už není potřeba jeho účinek. Není vhodný pro děti do dvou let. Může rozpouštět plasty a syntetické materiály.
Icaridin (picaridin)
Účinnost je srovnatelná s DEET. Není tak dráždivý. Odpuzuje komáry, klíšťata a další druhy hmyzu. Lze aplikovat na kůži i oděv. Používá se v koncentracích do 30 %. Nerozpouští plasty a syntetické materiály.
Často se kombinuje s DEET kvůli zlepšení účinnosti.
IR3535
Nedráždí pokožku, proto je používán v repelentech pro děti a osoby s citlivou pokožkou.
Působí proti komárům, klíšťatům i jinému hmyzu. Používají se nižší koncentrace od 7 do 20 %.
Přírodní repelentní látky
Některé rostlinné silice mají repelentní účinek. Éterické oleje poskytující ochranu před komáry a klíšťaty jsou citronelový (Cymbopogon nardus), eukalyptový (Eucalyptus citriodora), geraniový (rod Pelargonium) a hřebíčkový (Syzygium aromaticum). Dále pak silice z máty, bazalky, pačule, borovice a cedru.
Tyto vonné repelenty mají proměnlivou dobu účinku (nemohou se rovnat se syntetickými repelenty), mohou způsobovat alergické reakce, nejsou vhodné pro velmi malé děti.
Přesto jsou vhodnou a pro životní prostředí netoxickou variantou.
V současnosti je na trhu celá řada různých repelentů v různých formách. Existují třeba i repelentní náramky. Impregnační repelenty, které mají až měsíční účinek a mimo repelentního účinku působí i jako insekticid (hubí hmyz).
Při výběru správného repelentu bychom měli zvážit, pro koho je repelent určený (děti, dospělí), do jaké lokality ho potřebujeme (tuzemsko, exotické země) a jak dlouhý účinek od něj očekáváme.
Nejnovější články
-
Dermokosmetika Syncare
Na našem webu si můžete výrobky značky Syncare zakoupit a vyzkoušet její přednosti na vlastní kůži. Potřebujete denní nebo noční krém, který pleť vyživuje a zanechá ji hladkou? Nebo máte problém s rozšířenými cévkami, jizvami či pigmentovými skvrnami na kůži? Zkuste krémy Syncare.
-
Vitamín C v hlavní roli
Sychravé počasí, mrazivé dny, nedostatek slunce a ještě stres. To je na imunitní systém docela slušná nálož, kterou musí zvládnout, abychom toto těžké období překonali ve zdraví. Naštěstí můžeme našemu vnitřnímu obránci pomoci v boji dodáním důležitých látek. Jednou z těch nejvýznamnějších v tomto období je vitamín C.